I will be the Star – Úprava verejného priestoru v Kodani

I will be the Star, COpenhagen, 2014

I will be the Star, Copenhagen, 2014

Ako môžme inšpirovať komunitu aby využívala verejný priestor na jej aktivity?
Návrh “I will be the Star” balansuje na hrane bytia vonku a vnútri. Inštalácia na verejnom priestore pozýva ľudí stretávať sa a mať spoločné aktivity. Komunity môžu využívať “vnútorné” priesotry na rôzne podujatia ako koncerty, prednášky, predstavenia, párty alebo na spoločné obedy alebo večere. Inštalácia môže byť využívaná tiež ako exteriérový výukový priestor. Vonkajšie okraje “hviezdy” ponúkajú miesto na úkryt, na väčšie súkromie, ale pritom sú stále súčasťou komunity.

 

Kodaň, Dánsko, Projekt 2014 – Verejná súťaž

Tím: Martin Boleš, Erika Bányayová

Ako môžme prilákať pozornosť a privítať návštevníkov mestskej časti Papirøen?

Lyrické tvarovanie transformovanej formy hviezdy vychádza z možností výhľadov. Aby sa hviezda zmestila vymedzených hraníc, cípy hviezdy sú nadvihnuté až kým sa nestretnú v premietnutom bode hraníc. Kedže je stred hviezdy asymetricky umiestnený na pozemku, premietnuté cípy vytvárajú krajinu a lákajú ľudí. Funguje to ako dobrý orientačný a stretávací bod.

Ako as môže zážitok z výhľadu stať niečim čo ľudia zaživajú spolu?

Juhozápadný roh ostrova Papirøen ponúka prekrásne výhľady na mesto Kodaň. Je to mieste odkiaľ možme pozorovať najdôležitejšie časti mesta v premene na modernú metropolu 21. storočia. Je to miesto kde sa stretávajú rôzne komunity, ktoré momentálne okupujú ostrov a zdieľajú spoločné miesto kde sa stretávajú. Mestský mobiliár Hviezdy reprezentuje myšlienku modernosti ostrova pre potencionálny budúci rozvoj.

Ako môžme manipulovať nádherné pohľady na vodu a mesto?

Exteriérové pódiá otočené na najdôležitejšie smery ohraničujú výhľady svojimi vysokými stenami. Každé auditórium ponúka rôznu kvalitu výhľadu a zároveň všetky zdieľajú spoločné javisko v srdci “hviezdy.”

Ako môžme poukázať na priemyselnú hisotóriu a atmosféru prístavu miesta?

Aby sa minimalizovala potreba udržiavať prietor, použité sú trvácne materiály. Drevená vnútorná štruktúra ponúka jednoduché riešenie na podporu stien, drevenej podlahy, relaxačnej siete, smýkačky alebo schodíky rebríka. Steny auditórií sú vytvorené z preglejok (alebo OSB) s bielym vode-odolným náterom a sú odkazom na farbu papiera. Aby sa stavba zmestila do rozpočtu, môžu sa použiť aj reciklované mateirály.