DomT – Rodinný dom v Starej Ľubovni

DomT-Martin-Boles-Architect-05
Dom “domT” bol zrealizovaný pre manželov a ich dve malé deti, ktorí bývali v panelákovom byte a túžili po väčšom priestore a súkromí vo forme rodinného domu.

Stará Ľubovňa, Slovensko, 2015

Architekti: Martin Boleš, Aleš Berec, Erika Bányayová
Konzultanti: Michal Grec, Martin Boledovič, Marián Piterka, Roman Horník, Rastislav Tokarčík, Beata Hriňáková
Staviteľ: Martin Ščasný
Fotografie: Erika Bányayová, Martin Boleš

Nachádza sa v meste Stará Ľubovňa v severovýchodnej časti Slovenska. Dom je zasadený do prostredia, ktoré je charakterizované zmiešanou zástavbou prevažne z druhej polovice minulého storočia. V susedstve sa nachádzajú rodinné domy, ktoré tu vznikali od 60tych rokov, sídlisko panelových domov z 80tych rokov, základná škola z konca milénia a pokračujúca výstavba bytových domov.

Dom je postavený v záhrade staršieho rodinného domu, kde jeden z klientov strávil svoju mladosť. Osobný vzťah k pozemku uľahčil klientom stotožniť sa s prostredím. Výberom tohto miesta klienti taktiež ušetrili peniaze na výstavbu domu. Charakteristickým znakom záhrady sú tri staré brezy, ktoré vysadili rodičia klientov a zostali ako ich spomienka. Popri tom tvoria optickú bariéru od ulice a ponúkajú tak viac intimity v záhrade.

Hlavným konštrukčným a pohľadovým materiálom je drevo, ktoré je typickým materiálom pre stodoly v tejto časti Slovenska. Stodoly sú stále súčasťou viacerých okolitých záhrad a dvorov. Napriek modernému vzhľadu sa tak dom jednoducho začlenil do existujúcej štruktúry.

Figuratívna forma stodoly a domu je natiahnutá pozdĺž severného okraja pozemku, a kvôli zvýšeniu pasívnych solárnych ziskov zalomená v strede. Sklenená fasáda pozdĺž južnej časti domu, ponúka maximálne spojenie so záhradou a tvorí minimálnu bariéru medzi interiérom a exteriérom. Jedným zo zachovaných ovocných stromov v záhrade je stará hruška, ktorá popri úrode, slúži ako prirodzené tienenie pre terasu. Terasa je kontinuálnym pokračovaním vnútornej podlahy do záhrady.

Ľahkú drevenú obvodovú konštrukciu dopĺňajú a stužujú centrálne umiestnené nosné betónové steny a oceľové stĺpiky, ktoré sú súčasťou fasády. Exteriér domu je obložený surovým neošetreným smrekovcovým drevom, ktoré časom zošedne. Koncept využitia surových materiálov je použitý aj na doplnkových budovách v záhrade a rovnako je priznaný materiál nosných stien z betónových tvárnic v interiéri.

Výnimočný komfort v interiéri je dosiahnutý použitím výhradne masívnych drevených konštrukcií, povrchov a doplnkov zo smrekového dreva, ktoré je tradičným lokálnym materiálom. Smrek je použitý na priznaných konštrukciách, podlahe, rámoch okien a dverí, ako aj ich výplní, kuchynskej linke a 14 m dlhej vstavanej skrini, ktorá sa z centrálneho priestoru tiahne do rodičovskej izby. Surové betónové nosné steny sú príjemným kontrastom s použitých drevom.

Kuchyňa, sedenie obývacej časti a jedálensky stôl sa nachádzajú vo veľkorysom, centrálne umiestnenom priestore, ktorý je spoločenským jadrom domu. Kachľová pec v obývacej časti vytvára tepelnú pohodu a atmosféru nielen v tomto priestore, ale je pomocou rekuperácie rozvádzané do celého domu a pomáha vykurovať všetky priestory.

Steny z betónových tvárnic vytvárajú svojím zoskupením dva betónové bloky, nazývané „kocky“, a koncepčne tvoria hlavnú konštrukčnú oporu domu. Tieto kocky sú naplnené rôznymi funkciami a nachádzajú sa tu kúpeľne, technické miestnosti a sklad, časti kuchyne, knižnica, komín a mlynárske schody. Kocky sú oddelené od obvodových konštrukcií, čo opticky zväčšuje priestor, a tiež ponúka voľnosť vo vnútornej organizácii.

Dva doplnkové priestory pod strechou ponúkajú útek od extrovertných priestorov v spodnej časti domu do súkromia. Detská izba je tak rozšírená o priestor na hranie, ktorý ponúka maximálnu slobodu v definovaní hier. Izba bližšie k rodičovskej, je využívaná ako relaxačný priestor, alternatívna pracovňa a hosťovská izba zároveň. Oba izby sú presvetlené strešnými oknami a tiež majú otvor do centrálneho priestoru domu. Strešné okno v detskej izbe je orientované smerom na historickú ikonu mesta, Hrad Ľubovňa a ponúka tak jeden z najvyhľadávanejších pohľadov v meste.

Energetická efektivita a udržateľnosť hrali dôležitú úlohu vo vývoji návrhu. 45 cm hrubé obvodové steny s tepelnou izoláciou, ponúkajú dostatočnú ochranu proti chladu v zime. Klimatické podmienky pre túto časť Slovenska, sú charakterizované extrémnymi rozdielmi v teplotách. V lete tak môže teplota vystúpiť aj nad 30°C a v zime klesnúť až do -30°C.

Veľkorysý, južne orientované otvor pomáha prirodzenému nahrievaniu priestoru a tak je energetická potreba na vykurovanie v zime minimalizovaná. Steny z betónových tvárnic, popri nosnej funkcii, slúžia ako akumulačné bloky na uskladnenie tepelných ziskov zo slnečného žiarenia. Drevená prevetrávaná fasáda, dvojitá prevetrávaná strecha, existujúce stromy a doplnkové tienenie pomáhajú proti prehrievaniu domu v lete. V prípade extrémne horúcich dní je možnosť dom vyvetrať prievanom cez strešné okná.

Autor textu: Ing. arch. Martin Boleš

Dodávatelia:
mintallo Drevohliníkové okná
comairlo Nútené vetranie s rekuperáciou

House-DomT-Martin-Boles-Architect-01
House-DomT-Martin-Boles-Architect-02
House-DomT-Martin-Boles-Architect-03
House-DomT-Martin-Boles-Architect-04
House-DomT-Martin-Boles-Architect-05
House-DomT-Martin-Boles-Architect-06
House-DomT-Martin-Boles-Architect-07
House-DomT-Martin-Boles-Architect-08
House-DomT-Martin-Boles-Architect-09
House-DomT-Martin-Boles-Architect-10
House-DomT-Martin-Boles-Architect-11
House-DomT-Martin-Boles-Architect-12
House-DomT-Martin-Boles-Architect-13
House-DomT-Martin-Boles-Architect-14
House-DomT-Martin-Boles-Architect-15
House-DomT-Martin-Boles-Architect-16
House-DomT-Martin-Boles-Architect-17
House-DomT-Martin-Boles-Architect-18
House-DomT-Martin-Boles-Architect-19
House-DomT-Martin-Boles-Architect-20
House-DomT-Martin-Boles-Architect-21
House-DomT-Martin-Boles-Architect-22
House-DomT-Martin-Boles-Architect-23
House-DomT-Martin-Boles-Architect-24
House-DomT-Martin-Boles-Architect-25
House-DomT-Martin-Boles-Architect-26
podorys new2
House-DomT-Martin-Boles-Architect-B-plan
podorys new
siiii

Obrázky z projektovej fázy.

DomT – Family House in Stara Lubovna, 2012

DomT – Family House in Stara Lubovna, 2012

 

Stará Ľubovňa, Slovakia, Project 2011

text